صفحه نخست » مقالات » بررسی علائم کمبود عناصر غذایی در درخت پسته

بررسی علائم کمبود عناصر غذایی در درخت پسته

بررسي علائم كمبود عناصر غذايي در درخت پسته

علائم کمبود عناصر غذایی در پسته در مورد بیشتر عناصر غذایی با دیگر گیاهان متفاوت است چرا که پسته یک گیاه غیر معمول بوده و تمام فاکتورهای آن با سایر گیاهان تفاوت دارد لذا علائم کمبود و حدود بحرانی ذکر شده برای دیگر گیاهان را نمی توان در مورد گیاه پسته مبنا قرار داد.

الف) علائم کمبود عناصر غذایی پر مصرف در درختان پسته:

ازت (N) 
علائم کمبود ازت بیشتر به صورت زردی برگ های پیر و مجاور خوشه خود را نشان می دهد. در برخی مواقع حاشیه برگها ارغوانی کمرنگ می شود. پوست درختانی که مبتلا به کمبود ازت هستند قرمز رنگ می شود. در شرایط کمبود شدید ازت قبل از پاییز و خصوصاً زمان رسیدگی محصول در درختان پر محصول، ریزش برگ ها به صورت توأم یا مستقل مشاهده می شود.

فسفر (P)
فسفر یکی از عناصری است که نه تنها کمبود آن در باغات پسته مشاهده نمی شود بلکه با مشکلات بیش بود فسفر در خاک مواجه هستیم. در صورت کمبود فسفر علائمی از قبیل، پیدایش نقطه های سوخته با اشکال غیر یکنواخت در نزدیکی لبه برگ های مسن بروز می کند که در طول فصل گسترش یافته تا اینکه تمامی پهنک را فرا گرفته و در نهایت برگ خشک شده و به زمین می ریزد.

پتاسیم (K) 
در شرایط کمبود پتاسیم حاشیه سوختگی برگ پسته مشاهده می شود که این علائم را هیچگاه در ابتدای فصل نمی بینیم. مهمترین علائم کمبود پتاسیم افزایش حساسیت دانه پسته به آفتاب سوختگی و کاهش درجه خندانی میوه رسیده پسته است.

کلسیم (Ca) 
علائم کمبود کلسیم گرد و مدور شدن برگچه ها همراه با قاشقی شدن آنها می باشد و در شرایط کمبود کلسیم، عارضه لکه پوست استخوانی نیز بروز می کند.

ب) علائم کمبود عناصر غذایی کم مصرف در درختان پسته:

روی (Zn)
در ابتدای فصل به دلیل تأخیر در باز شدن جوانه های رویشی و زایشی، درختان دیرتر از بقیه از خواب بیدار شده و سپس علائم ریز برگی، کچلی، کوتاهی فاصله میانگره و پدیده جارویی شدن رخ می دهد.

آهن (Fe) 
در شرایط کمبود آهن برگها بخصوص برگهای جوان به صورت یکدست زرد شده و ضخامت برگ ناز کتر از حد معمول می شود. به دنبال آن شرایط سوختگی برگ در اثر تابش نور خورشید فراهم می گردد. معمولاً محصول شاخه های دارای کمبود به طور کامل رشد نکرده یا پوک می شود.

منگنز (Mn) 
علائم کمبود منگنز مشابه آهن است با این تفاوت که قسمتی از حاشیه برگ سبز باقی می ماند. در مواردی نیز رگبرگ های اصلی قرمز شده و علائم ریز برگی مشاهده می شود.

مس (Cu) 
کمبود مس بیشتر در خاک های شنی که با آب شیرین آبیاری می شوند به وجود می آید. در شرایط کمبود مس سرشاخه ها حالت عصایی پیدا کرده و رنگ پوست آنها تیره می شود. کمبود مس بیش از سایر عناصر کم مصرف درخت را دچار سرخشکیدگی می کند.

بُر (B) 
عموماً در باغات پسته بیش بود بُر مشاهده می شود تا کمبود آن با این حال در شرایط کمبود بُر، خوشه ها تنک و کم دانه می شوند و کاهش رشد سر شاخه های اصلی و جارویی شدن آنها ظهور می نماید.

منبع: خرید مجازی

 

محصولات فروشگاه در زمینه پرورش پسته

۸
No
Thumbnail
Detail,list
Thumbnail
نرم افزار آموزشی کاشت پسته Image
نرم افزار آموزشی کاشت پسته
۸,
۰,
,
نرم افزار آموزشی کاشت پسته,
کتاب آموزشی تغذیه درختان پسته Image
کتاب آموزشی تغذیه درختان پسته
۸,
۰,
,
کتاب آموزشی تغذیه درختان پسته,
کتاب الکترونیکی آشنایی با آفات و بیماری های درخت پسته Image
کتاب الکترونیکی آشنایی با آفات و بیماری های درخت پسته
۸,
۰,
,
کتاب الکترونیکی آشنایی با آفات و بیماری های درخت پسته,
کتاب الکترونیکی آشنایی با آفت پسیل پسته (شیره خشک) Image
کتاب الکترونیکی آشنایی با آفت پسیل پسته (شیره خشک)
۸,
۰,
,
کتاب الکترونیکی آشنایی با آفت پسیل پسته (شیره خشک),
کتاب آموزشی چگونه از آلودگی پسته به بیماری آفلاتوکسین جلوگیری کنیم؟ Image
کتاب آموزشی چگونه از آلودگی پسته به بیماری آفلاتوکسین جلوگیری کنیم؟
۸,
۰,
,
کتاب آموزشی چگونه از آلودگی پسته به بیماری آفلاتوکسین جلوگیری کنیم؟,
کتاب آموزشی پسته در استان قزوین Image
کتاب آموزشی پسته در استان قزوین
۸,
۰,
,
کتاب آموزشی پسته در استان قزوین,
کتاب الکترونیکی ضرورت کوددهی پتاسیم در پسته Image
کتاب الکترونیکی ضرورت کوددهی پتاسیم در پسته
۸,
۰,
,
کتاب الکترونیکی ضرورت کوددهی پتاسیم در پسته,
کتاب آموزشی آفلاتوکسین پسته Image
کتاب آموزشی آفلاتوکسین پسته
۸,
۰,
,
کتاب آموزشی آفلاتوکسین پسته,
کتاب آموزشی آفلاتوکسین پسته ( روش های پیشگیری و کنترل آن ) Image
کتاب آموزشی آفلاتوکسین پسته ( روش های پیشگیری و کنترل آن )
۸,
۰,
,
کتاب آموزشی آفلاتوکسین پسته ( روش های پیشگیری و کنترل آن ),
پکیج آموزشی پرورش مرکبات پکیج آموزشی پرورش شترمرغ پکیج آموزشی پرورش سیب پکیج آموزشی پرورش انگور پکیج آموزشی زراعت برنج پکیج آموزشی پرورش مرغ پکیج آموزشی زراعت گندم و جو پکیج آموزشی پرورش زنبور عسل پکیج آموزش گاوداری (سنتی و صنعتی) پکیج آموزشی زراعت پنبه پکیج آموزشی زراعت چغندرقند پکیج آموزشی زراعت سیب زمینی پکیج آموزشی پرورش زیتون پکیج آموزشی پرورش خرما پکیج آموزشی پرورش انار پکیج آموزشی زراعت ذرت پکیج آموزشی پرورش گردو پکیج آموزشی پرورش گوسفند و بز پکیج آموزشی زراعت زعفران پکیج آموزش آبیاری در کشاورزی پکیج آموزشی پرورش خیار پکیج آموزشی پرورش انبه پکیج آموزشی پرورش پسته پکیج آموزشی پرورش ماهی قزل آلا پکیج آموزش باغداری پکیج آموزشی ماشین آلات و ادوات کشاورزی پکیج آموزشی پرورش آلوئه ورا پکیج آموزشی پرورش نخود پکیج آموزشی پرورش گوجه فرنگی پکیج آموزشی پرورش گلابی پکیج آموزشی پرورش بادام پکیج آموزشی پرورش میگو پکیج جامع آموزش گلخانه داری پکیج آموزشی زراعت کلزا پکیج آموزشی زراعت پیاز پکیج آموزشی زراعت لوبیا پکیج آموزشی صنوبر کاری پکیج آموزشی زراعت چای پکیج آموزشی کودهای کشاورزی پکیج آموزشی زراعت آفتابگردان پکیج آموزشی راه اندازی آکواریوم و نگهداری ماهیان زینتی پکیج آموزشی پرورش آلو پکیج آموزشی فرآوری محصولات کشاورزی و دامی پکیج آموزشی کشت ارزن پکیج آموزشی پرورش اسب