صفحه نخست » مقالات » معرفی ارقام پسته

معرفی ارقام پسته

معرفی ارقام پسته

مهمترین ارقام پسته در ایران عبارتند از: اکبری، کله قوچی، احمدآقائی، اوحدی، بادامی زرند، ممتاز، خنجری دامغان، شاه پسند، سفید پسته نوق و قزوینی.

پسته رقم اکبری:
یکی از ارقام تجاری پسته است که از نظر اقتصادی دارای بالاترین ارزش می باشد. میوه های آن بادامی شکل، کشیده و درشت هستند. از خصوصیات این رقم رشد رویشی زیاد آن با برگهای متراکم، سطح وسیع برگ، محصول زیاد، دیرگلی و دیر رسی بوده که در دهه سوم شهریور ماه قابل برداشت می باشد.

پسته رقم کله قوچی:
درشتی میوه فندقی شکل و عملکرد خوب این رقم سبب شهرت و گسترش آن شده است. این رقم نسبت به کمبود آب و مواد غذایی حساس بوده و اکثریت برگهای آن مرکب ۵ برگچه ای است و برگچه انتهایی بزرگتر از برگچه های جانبی می باشد. رقمی زود گل بوده به همین دلیل بیشتر در معرض خطر سرمای دیررس بهاره و خسارات ناشی از آن قرار دارد. این رقم در دهه دوم شهریور ماه قابل برداشت است و از این نظر جزء ارقام متوسط رس می باشد.

پسته رقم احمد آقائی: 
درشتی میوه بادامی شکل و سفیدی پوست استخوانی این رقم سبب گسترش آن شده است. اکثریت برگهای آن مرکب ۳ برگچه ای هستند. رقمی متوسط گل بوده و در دهه سوم شهریور ماه قابل برداشت است، از این نظر جزء ارقام دیررس می باشد.

پسته رقم اوحدی:
یکی از گسترده ترین ارقام تجاری پسته کشور به شمار می رود. این رقم با اکثر مناطق پسته کاری که در طی ۵۰ سال گذشته احداث شده اند سازگاری بالایی دارد. رقمی متوسط گل بوده و برگهای آن مرکب ۳ برگچه ای است که برگچه انتهایی آن بزرگتر از برگچه های جانبی می باشد. این رقم در دهه اول شهریور ماه قابل برداشت است و جزء ارقام زودرس به شمار می رود.

پسته رقم ممتاز:
میوه های این رقم بادامی شکل بوده و مغز آن نسبت به سایر ارقام تجاری خوشمزه تر است. برگهای آن مرکب ۳ برگچه ای است. رقمی زود گل بوده و در دهه سوم شهریور ماه قابل برداشت است و جزء ارقام دیررس به شمار می رود.

پسته رقم سفید پسته نوق:
این رقم از زمانهای گذشته در منطقه رفسنجان وجود داشته بویژه در منطقه نوق که آب و هوای گرمتری نسبت به رفسنجان دارد، گسترش بیشتری یافته است. رقمی زودگل است و میوه بادامی شکل دارد، در دهه سوم شهریور ماه قابل برداشت بوده و جزء ارقام دیررس می باشد.

پسته رقم بادامی زرند:
میوه این رقم بادامی شکل، ریز و خنجر مانند است که رنگ کدری دارد. منشأ آن از باغات قدیمی پسته واقع در منطقه زرند کرمان می باشد. برگهای آن اکثریت ۵ برگچه ای است، رقمی زود گل بوده و در نیمه اول مرداد ماه قابل برداشت است و جزء ارقام خیلی زودرس به شمار می رود.

پسته رقم خنجری دامغان:
این رقم یکی از ارقام تجاری پسته در منطقه دامغان است که میوه آن بادامی شکل می باشد. اکثریت برگهای آن مرکب ۳ برگچه ای است و برگچه انتهایی بزرگتر از برگچه های جانبی می باشد. رقمی دیر گل بوده و در دهه دوم شهریور ماه قابل برداشت است، از این نظر جزء ارقام متوسط رس می باشد.

پسته رقم شاه پسند:
این رقم نیز یکی از ارقام تجاری پسته در منطقه دامغان بوده که میوه آن بادامی شکل است. اکثر برگهای آن مرکب ۳ برگچه ای است رقمی دیر گل بوده و در دهه دوم شهریور ماه قابل برداشت است، از این نظر جزء ارقام متوسط رس می باشد.

پسته رقم قزوینی:
این رقم بومی منطقه قزوین بوده و در آنجا به نام پسته کله بُزی مشهور است. میوه آن بادامی شکل، ریز و دارای مغز نسبتأ سبز رنگ است. تعداد میوه موجود در هر خوشه بسیار زیاد می باشد. اکثریت برگهای آن مرکب ۳ برگچه ای است. رقمی دیر گل بوده و در اواسط مرداد ماه قابل برداشت است و جزء ارقام خیلی زودرس می باشد.

منبع: خرید مجازی

محصولات فروشگاه در زمینه پرورش پسته

۸
No
Thumbnail
Detail,list
Thumbnail
نرم افزار آموزشی کاشت پسته Image
نرم افزار آموزشی کاشت پسته
۸,
۰,
,
نرم افزار آموزشی کاشت پسته,
کتاب آموزشی تغذیه درختان پسته Image
کتاب آموزشی تغذیه درختان پسته
۸,
۰,
,
کتاب آموزشی تغذیه درختان پسته,
کتاب الکترونیکی آشنایی با آفات و بیماری های درخت پسته Image
کتاب الکترونیکی آشنایی با آفات و بیماری های درخت پسته
۸,
۰,
,
کتاب الکترونیکی آشنایی با آفات و بیماری های درخت پسته,
کتاب الکترونیکی آشنایی با آفت پسیل پسته (شیره خشک) Image
کتاب الکترونیکی آشنایی با آفت پسیل پسته (شیره خشک)
۸,
۰,
,
کتاب الکترونیکی آشنایی با آفت پسیل پسته (شیره خشک),
کتاب آموزشی چگونه از آلودگی پسته به بیماری آفلاتوکسین جلوگیری کنیم؟ Image
کتاب آموزشی چگونه از آلودگی پسته به بیماری آفلاتوکسین جلوگیری کنیم؟
۸,
۰,
,
کتاب آموزشی چگونه از آلودگی پسته به بیماری آفلاتوکسین جلوگیری کنیم؟,
کتاب آموزشی پسته در استان قزوین Image
کتاب آموزشی پسته در استان قزوین
۸,
۰,
,
کتاب آموزشی پسته در استان قزوین,
کتاب الکترونیکی ضرورت کوددهی پتاسیم در پسته Image
کتاب الکترونیکی ضرورت کوددهی پتاسیم در پسته
۸,
۰,
,
کتاب الکترونیکی ضرورت کوددهی پتاسیم در پسته,
کتاب آموزشی آفلاتوکسین پسته Image
کتاب آموزشی آفلاتوکسین پسته
۸,
۰,
,
کتاب آموزشی آفلاتوکسین پسته,
کتاب آموزشی آفلاتوکسین پسته ( روش های پیشگیری و کنترل آن ) Image
کتاب آموزشی آفلاتوکسین پسته ( روش های پیشگیری و کنترل آن )
۸,
۰,
,
کتاب آموزشی آفلاتوکسین پسته ( روش های پیشگیری و کنترل آن ),
پکیج آموزشی پرورش مرکبات پکیج آموزشی پرورش شترمرغ پکیج آموزشی پرورش سیب پکیج آموزشی پرورش انگور پکیج آموزشی زراعت برنج پکیج آموزشی پرورش مرغ پکیج آموزشی زراعت گندم و جو پکیج آموزشی پرورش زنبور عسل پکیج آموزش گاوداری (سنتی و صنعتی) پکیج آموزشی زراعت پنبه پکیج آموزشی زراعت چغندرقند پکیج آموزشی زراعت سیب زمینی پکیج آموزشی پرورش زیتون پکیج آموزشی پرورش خرما پکیج آموزشی پرورش انار پکیج آموزشی زراعت ذرت پکیج آموزشی پرورش گردو پکیج آموزشی پرورش گوسفند و بز پکیج آموزشی زراعت زعفران پکیج آموزش آبیاری در کشاورزی پکیج آموزشی پرورش خیار پکیج آموزشی پرورش انبه پکیج آموزشی پرورش پسته پکیج آموزشی پرورش ماهی قزل آلا پکیج آموزش باغداری پکیج آموزشی ماشین آلات و ادوات کشاورزی پکیج آموزشی پرورش آلوئه ورا پکیج آموزشی پرورش نخود پکیج آموزشی پرورش گوجه فرنگی پکیج آموزشی پرورش گلابی پکیج آموزشی پرورش بادام پکیج آموزشی پرورش میگو پکیج جامع آموزش گلخانه داری پکیج آموزشی زراعت کلزا پکیج آموزشی زراعت پیاز پکیج آموزشی زراعت لوبیا پکیج آموزشی صنوبر کاری پکیج آموزشی زراعت چای پکیج آموزشی کودهای کشاورزی پکیج آموزشی زراعت آفتابگردان پکیج آموزشی راه اندازی آکواریوم و نگهداری ماهیان زینتی پکیج آموزشی پرورش آلو پکیج آموزشی فرآوری محصولات کشاورزی و دامی پکیج آموزشی کشت ارزن پکیج آموزشی پرورش اسب